Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Військовий облік для жінок: що варто знати

Новина
12.01.2022

У грудні 2021 року набрав чинності наказ Міністерства оборони України, який суттєво розширив перелік професій, після одержання яких жінкам доведеться стати на військовий облік. Загалом, до цього списку потрапило 35 фахових напрямків та сотні професій. Тут є не лише технічні чи інженерні спеціальності. Тепер на військовий облік мають стати працівниці сфер музичного та сценічного мистецтва, апарату органів судової влади, музеєзнавства, бібліотекознавства, журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю, соціальні працівниці, мистецтвознавиці та літературознавиці.

Про нововведення щодо обов’язкового військового обліку жінок розповідають фахівці з надання безоплатної  правової допомоги.

Військовий облік в Україні регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII. Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону «жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Наказом Міноборони від 11.10.2021 р. № 313 затверджено Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, який набрав чинності 17.12.2021 після публікації в «Офіційному віснику України» № 96 від 17.12.2021.

Жінки перебували на військовому обліку і раніше, але це стосувалося обмеженого кола професій, як-от лікарі, жінки-військовослужбовці запасу. На даний час військовому обліку підлягають 35 фахових напрямків, кожен із яких представляє десятки окремих спеціальностей господарської діяльності. Варто зазначити, що військовий облік та призов на військову службу – це різні речі.

Основне завдання військового обліку – це своєчасне виявлення всіх громадян призовного віку, які проживають на території, що обслуговує військовий комісаріат, визначення їх кількості та якісної характеристики, забезпечення організованого проведення чергових призовів громадян на строкову військову службу, здійснення контролю за виконанням громадянами України Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу».

Постановка на військовий облік не передбачає призов жінок на військову службу, в тому числі і під час мобілізації. Жодна жінка, без її згоди, не буде примусово призвана на військову службу. Однак жінки, як і чоловіки, можуть бути призвані на військові збори для підвищення кваліфікації.

Військовому обліку підлягають усі жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Алгоритм постановки на облік жінок нічим не відрізняється від діючого на січень 2022 року алгоритму постановки на військовий облік чоловіків. Зокрема, у територіальному центрі комплектування (так тепер називають військкомати) пишеться заява, надаються копії документів про особу, освіту, роботу, сімейний стан. Якщо особа підлягає взяттю на військовий облік, її спрямують на медкомісію, яка визначає придатність до військової служби.

Тобто для постановки на військовий облік жінкам, професія яких передбачена переліком, необхідно до кінця 2022 року особисто з’явитись до військового комісаріату за місцем реєстрації та надати відповідні документи, а також пройти медичну комісію, яка встановлюватиме придатність до військової служби. Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕД фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування (військкоматі).

 

Варто зазначити, що ухилення від постановки на військовий облік тягне за собою накладення штрафів у розмірах 850-1700 гривень — на відповідну особу. Також штраф у 5100-8500 гривень загрожує роботодавцю військовозобов’язаного, який ухиляється від обліку.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше